14. 9. 2023

Bojová technika je natolik silná, jako je silný každý její komponent. Proto je na výrobu každého dílu kladen velký důraz, ať už se jedná o elektronické systémy nebo mechanické díly. Tento fakt plně chápou ve společnostech MESIT (člen skupiny OMNIPOL), které se specializují na vývoj a výrobu vyspělých technologických zařízení a systémů. Jejich produkty budou mít návštěvníci Dnů NATO příležitost vidět uvnitř obrněných vozidel i moderních letounů.

Značka MESIT zahrnuje sofistikované elektronické systémy, které, ačkoli nemusí být na první pohled viditelné, tvoří zásadní část vnitřního vybavení letadel a bojových vozidel. Společnost MESIT aktivně podporuje Armádu České republiky dodávkou komunikačních zařízení, které mohou návštěvníci vidět například ve vozidlech IVECO, DINGO a PANDUR II. Díky svým dlouholetým zkušenostem je MESIT připraven zapojit se i do dalších vojenských projektů.

Společnost MESIT asd je dlouholetým dodavatelem pro významné tuzemské letecké finalisty. Proto se zapojila i do modernizace dvou nejnovějších letounů L-39NG a L 410 NG, které se představí na letošních Dnech NATO.

Pro letoun L 410 NG vyvinul MESIT asd, a v současné době dodává, několik klíčových leteckých systémů. Mezi ně patří systém pro měření paliva, elektronické prvky pro řízení odledňování draku letadla, vyhřívání čelních skel, řízení klimatizace kabiny a systém pro monitorování elektrické energie, která slouží pro ohřev statických sond a celkového tlaku.

Inovace jsou zastoupeny i v nejnovějším letounu L-39NG. V oddělení výzkumu a vývoje společnosti MESIT asd vzniklo či vzniká různorodá škála nových produktů, které pokrývají široké spektrum funkcí v letounu. Ty zahrnují nejen základní řízení letu, ale také zajištění komunikace mezi posádkou, ovládání palubního arzenálu a regulaci klimatizace či podvozku.

Společnosti skupiny MESIT navazují na tradici vývoje a výroby leteckých přístrojů. Společnost MESIT asd, s.r.o., nabízí zkušenosti nejen s vývojem leteckých systémů testovaných ve vlastních vývojových laboratořích, ale zejména pak znalosti certifikace softwaru dle RTCA/DO-178. Také dlouhodobě působí v oblasti obranné techniky. Pro bojová vojenská vozidla dodává systém taktické komunikace v široké nabídce komponent – radiostanice, interkomy, náhlavní soupravy a také nejnovější exterkom (PA System) pro oslovení okolí. Společnost MESIT machinery, a.s., nabízí komplexní strojírenské služby – přesné odlitky včetně precizního CNC obrábění a kvalitních povrchových úprav pro řadu průmyslových odvětví, včetně leteckého a obranného průmyslu.