Bringing
ideas to life
for more than
70 years

We have developed and produced highly specialised products and systems. Their quality is verified in the most demanding sectors, such as aviation or military industry.

MESIT 4Q
MESIT 4Q
MESIT 4Q
MESIT 4Q

own development and testing in difficult conditions

certification for aircraft and military technology

specialized production

service and long-term support

70
years of tradition
1000
employees
7233
types of products
34
countries

Career

Opportunity for career and personal growth

MESIT – a solid employer that fulfils its obligations and cares about staff development. Thanks to our low staff turnover, our working teams are stable and can work also on extensive long-term projects.

Education

MESIT high school

70 years of tradition in technical education teaching – practice-based learning. We educate a new generation of electrical and mechanical engineering specialists in full-time and evening study programmes.

MESIT school

We protect

Environment and safety

All MESIT manufacturing plants fulfil the strictest environmental impact standards. Our own professional fire-fighting unit is a part of the integrated rescue system of the region and intervenes also outside of MESIT if needed.

We support

Health service and charity

We support important projects. Our financial contributions are primarily aimed at health service and social welfare.

More about MESIT

Latest News

view all
27. 2. 2024

Vstupujeme na trh v Saúdské Arábii

Společnost MESIT asd se v únoru zúčastnila výstavy World Defense Show v Saúdské Arábii. Byla to nejen skvělá příležitost pro setkání profesionálů v obranném a bezpečnostním sektoru, ale v jejím průběhu byla navíc podepsána významná smlouva o budoucí spolupráci.

more…

26. 2. 2024

Stříbro v MESITu

Je všeobecně známo, že lidé v našich společnostech MESIT mají zlaté ruce. Málokdo však ví o stříbrném pokladu, který se ukrývá v našem areálu!

more…

19. 2. 2024

V létě nás opět čekají příměstské tábory pro děti našich zaměstnanců

Tak jako každý rok navazují na celozávodní dovolenou příměstské tábory, které pomáhají našim zaměstnancům zajistit hlídání jejich ratolestí v průběhu letních prázdnin. Děti čeká skvělý program plný dobrodružství, zábavy i poznání.

more…