Bringing
ideas to life
for more than
70 years

We have developed and produced highly specialised products and systems. Their quality is verified in the most demanding sectors, such as aviation or military industry.

MESIT 4Q
MESIT 4Q
MESIT 4Q
MESIT 4Q

own development and testing in difficult conditions

certification for aircraft and military technology

specialized production

service and long-term support

70
years of tradition
1000
employees
7233
types of products
34
countries

Career

Opportunity for career and personal growth

MESIT – a solid employer that fulfils its obligations and cares about staff development. Thanks to our low staff turnover, our working teams are stable and can work also on extensive long-term projects.

Education

MESIT high school

70 years of tradition in technical education teaching – practice-based learning. We educate a new generation of electrical and mechanical engineering specialists in full-time and evening study programmes.

MESIT school

We protect

Environment and safety

All MESIT manufacturing plants fulfil the strictest environmental impact standards. Our own professional fire-fighting unit is a part of the integrated rescue system of the region and intervenes also outside of MESIT if needed.

We support

Health service and charity

We support important projects. Our financial contributions are primarily aimed at health service and social welfare.

More about MESIT

Latest News

view all
10. 11. 2023

Zúčastnili jsme se prestižního veletrhu Advanced Engineering ve Velké Británii

Naše obchodní skupina z MESIT machinery se minulý týden vydala na cestu přes kanál La Manche na největší strojírenský veletrh ve Velké Británii – Advanced Engineering. Tato událost představuje vrchol v oblasti inovací a technologického pokroku v automobilovém, leteckém a kompozitním průmyslu, stejně jako ve zpracování kovů.

more…

2. 11. 2023

Prezentace speciální elektroniky i strojírenství na odborné konferenci v Brně

Dne 25. 10. 2023 se uskutečnila odborná konference nazvaná "Očekávaný vývoj leteckého a obranného průmyslu v ČR a ve světě," na které se sešly významné firmy působící v těchto odvětvích. MESIT byl jedním z partnerů této akce.

more…

13. 10. 2023

Jazyková exkurze maturantů do Velké Británie: Ponoření do anglického jazyka a kultury

Na přelomu září a října se maturanti z naší školy vydali na jazykovou exkurzi do Velké Británie. Zájezd plný dobrodružství, výuky a poznávání anglické kultury zanechal na účastnících nezapomenutelný dojem.

more…