27. 3. 2024

Na konci března jsme se na tři dny vypravili s žáky poznávat technické památky Berlína a Braniborska. Navštívili jsme opravdu unikátní atrakce, jako byl skrývkový most F 60 nebo lodní výtah, ale prošli jsme si i historické centrum Berlína, včetně návštěvy několika muzeí. Berlín jsme si prohlédli i z ptačí perspektivy, a to z kupole budovy Říšského sněmu. Každý si při exkurzi našel to své – milovníci aut si prohlédli veterány, sportovci zase navštívili Olympijský stadion z roku 1936 a zájemci o military si užili prohlídku pevnůstek a betonového bunkru. Program byl opravdu nadupaný!

První den jsme navštívili gigantický skrývkový most F60 Besucherbergwerk u Finsterwalde, který dnes slouží zároveň i jako 500 m dlouhá vyhlídková plošina s působivými výhledy do okolní krajiny. Poté jsme přejeli do města knih - Wünsdorfu, též proslaveného permanentním osazením armádních posádek mezi lety 1910 až 1994. Absolvovali jsme prohlídku areálu pevnůstek a betonového bunkru s výkladem místního průvodce.

Druhý den jsme se pohybovali po Berlíně – začali jsme v muzeu veteránů a luxusních automobilů, a poté jsme se přesunuli do centra města, kde jsme navštívili několik muzeí a významných berlínských památek. Kromě návštěvy Muzea teroru a Muzea Berlínské zdi jsme viděli také významné památky jako je Braniborská brána, pozůstatky Berlínské zdi, Památník holocaustu či Checkpoint Charlie. Kolem poledne jsme přešli k budově Říšského sněmu - Reichstag, kde jsme uvnitř prosklené kopule vystoupali na nejvyšší bod budovy s krásným výhledem na Berlín. Odpoledne jsme navštívili technické muzeum s interaktivním science centrem Spectrum. V podvečer jsme se ještě zastavili na náměstí Potsdamer Platz, které se stalo přehlídkou nejmodernější architektury v Berlíně.

Poslední den nás ještě čekala prohlídka Olympijského stadionu, kde se konala olympiáda v roce 1936. Nyní stadion slouží k různým sportovním i kulturním událostem a trénuje na něm místní fotbalový klub Hertha BSC Berlin. Úplně poslední zastávkou byl lodní výtah v obci Niederfinow. Jednalo se o kolos ze 14 000 tun nýtované oceli, který přepraví lodě z Odersko-Havelského průplavu do dolní Odry a zpět během pěti minut, přičemž překonává výškový rozdíl 36 metrů. Prohlédli jsme si s průvodcem nový moderní výtah a poté i původní výtah, který je nyní označen jako průmyslová památka. Poté už jsme vyjeli zpět do České republiky.

Školní exkurze se zúčastnilo 42 žáků elektrotechnických i strojírenských oborů. Při výběru programu jsme kladli důraz na poznávání technických památek i muzeí, které žákům zábavnou formou doplnily znalosti odborných předmětů k závěrečným či maturitním zkouškám. Na exkurzi samozřejmě navazují debaty v odborných předmětech. Jako doprovodný program jsme zvolili návštěvu památek spjatých s Druhou světovou válkou a se Studenou válkou. Považujeme za důležité, aby si žáci rozšiřovali také všeobecný rozhled.

Exkurzi hodnotíme na jedničku a těšíme se na další dobrodružství!