14. 11. 2019

V letošním roce uběhne pětatřicet let od havárie budovy M1 v areálu tehdejšího národního podniku MESIT Uherské Hradiště. Při neštěstí 23. listopadu 1984 zahynulo pod troskami budovy osmnáct zaměstnanců podniku. Smutné výročí si současné vedení koncernu MESIT a ZO OS KOVO připomene v pátek 22. listopadu ve 12.00 hodin u památníku obětem havárie budovy M1 v areálu MESIT s pozůstalými a zaměstnanci koncernu MESIT. Vzhledem k tomu, že se jedná o významné výročí, je na toto vzpomínkové setkání zvána i široká veřejnost.

V pátek 23. listopadu 1984 se ve 14.42 zřítila budova s dílnami národního podniku MESIT Uherské Hradiště. V době tragédie docházelo v budově ke střídání směn, a tak v osudnou chvíli byl na pracovištích zřícené budovy naštěstí jen minimální počet zaměstnanců. I přesto osmnáct z nich při zřícení budovy zahynulo. Dodnes je toto neštěstí považováno za nejhorší průmyslovou havárii v historii Československa. „Je to nejsmutnější okamžik v dějinách MESITu. Osmnáct našich kolegů zanechalo to nejcennější na svých pracovištích. Uvědomujeme si, že je důležité uctít jejich památku, protože i toto je součástí historie firmy a zároveň také regionu, kterého se cítíme být významnou součástí,“ řekl před blížícím se výročím personální ředitel Mgr. Jan Šebek Cholewa.

 

Na přípravě letošního setkání se podílí také Základní organizace Odborového svazu KOVO, MESIT. „Vzpomínky na tragický pátek 23. listopadu 1984 jsou stále živé a smutné, dodnes je mezi námi řada zaměstnanců, která v době tragédie v MESITu pracovala. Budeme velmi rádi, když se všichni sejdeme v poledne 22. listopadu u pomníku obětem neštěstí a alespoň tichou vzpomínkou a zapálením svíčky uctíme památku našich kolegů,“ dodal předseda ZO OS KOVO, MESIT Antonín Štěrba, jeden z pamětníků neštěstí.